Reflü

Her ne kadar ‘mide yanması’ çeşitli sindirim problemlerini tanımlamak için kullanılsada, tibbi açıdan aslında gastroözefageal reflü hastalığının bir belirtisidir.

Bu durumda mide de sindirim için salgılanan asitler mideden yemek borusuna doğru geri gelir.

Bu yanma hissi boyunun hemen altındaki bölgede, göğsün içinden, Boğaz ve boyun içine doğru yayılır. Birçok yetişkin, en az ayda bir kez bu rahatsız edici yanma hissini yaşamaktadır.

GÖRH’de ki diğer belirtiler ise; kusma, yutma zorluğu, kronik öksürme, hırıltı şeklindedir.

Neden GÖRH oluruz?

Yemek yediğimizde, gıdalar yemek borusu sayesinde ağızdan mideye doğru ilerler. Yemek borusunun alt ucunda, yemek borusu sfinkteri adı verilen küçük bir kas yapısı bulunmaktadır. Bu kasın tek yönlü bir valf gibi davranarak yiyeceğin mideye geçmesine izin verir. Normal olarak, yediklerimiz tutulduktan hemen sonra kapanır ve yüksek asit içeriğine sahip olan mide sularının yemek borusuna geri gelmesini önler. Fakat, bu sfinkter düzgün bir şekilde çalışmadığında mide asit içeriğinin yemek borusuna geri gelip yanma hissinin ortaya çıkması ile karşılaışabilir. Bu durum yemek borusunu tahriş eder ve iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda mide yanmasına hatta yemek borusuna zarar verebilecek durumlara sebep olabilmektedir. Bu duruma sahip olmak yemek borusu kanserine yakalanma riskini de artırabilmektedir.

GÖRH neden ortaya çıkar?

Bazı insanlar doğuştan zayıf bir yemek borusu alt sfinkteri ile doğmaktadır. Bunun yanı sıra, yağlı ve baharatlı yiyecekler, bazı ilaç türleri, sıkı kıyafetler, sigara içmek, alkol almak, kuvvetli egzersiz yapmak ve ani vücut pozisyon değişiklikleri(ani eğilme..gibi) sfinkterin rahatlamasına sebep olarak geri akışa neden olabilir. GÖRH hastalarının çoğunda hiatal herni görülür. Bu, midenin üst kısmının diyaframın üstünden ve göğüs boşluğuna girdiği durumu ifade eder. Bu  olgunun asit reflü gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

GÖRH nasıl tedavi edilir?

Öncelikli olarak yaşam tarzınızı değiştirmek ile başlayabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızın değiştirilmesi, ve reçetesiz satılan antiasitlerin alınması semptomları azaltabilir. Kilo vermek, sigara ve alkol tüketimini azaltmak veya ortadan kaldırmak, yeme ve uyku düzenini değiştirmek de yardımcı olabilir. Antiasitler mide asitlerini nötralize eder ve reçetesiz satılan ilaçlar, üretilen mide asidi miktarını azaltır. Her ikisi de semptomları hafifletmede daha etkili olabilir. Reçeteli ilaçlar yemek borusu tahrişini iyileştirmede ve semptomları hafifletmede etkili olabilir. Bu tedaviyi belirleme kısmını cerrahınıza danışarak karar verilmelidir.

Eğer yaşam tarzı değişikliğine ve ilaç kullanımına rağmen geçmiyorsa, cerrahi uygulamaya karar verilebilir. GÖRH tedavisinde cerrahi çok etkilidir. GÖRH için en sık yapılan operasyon, fundoplikasyon olarak adlandırılmaktadır. Fundoplikasyon, eğer var ise, hiatal fıtığınızın sabitlenmesini ve midenin üst kısmını alt özefagus sfinkterini güçlendirmek için özefagusun ucuna sarmayı içerir. Bu durum asitin geri akışını önlemek için yapılır. Daha çok Laparoskopik cerrahi olarak gerçekleştirilen birkaç küçük kesi kullanarak minimal invaziv tekniklerle yapılmaktadır.

Bu operasyon sonrasında ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar azdır. Hastanede yatış süresi kısadır. Günlük hayata dönüş süresini kısaltır. Bu ameliyat için uygun olup olmadığınıza endoskopi uygulaması sayesinde karar verilir.

GÖRH de ameliyat süreci nasıldır?

Cerrahınız sizinle birlikte operasyonun potansiyel risklerini ve faydalarını inceledikten sonra, ameliyat için yazılı onay vermeniz gerekecektir.

Preoperatif hazırlık, yaşınıza ve tıbbi durumunuza bağlı olarak kan çalışması, tıbbi değerlendirme, göğüs röntgeni ve EKG’yi içerir.

Cerrahınız tarafından bireysel geçmişinize göre sipariş edilecek olan ameliyattan önce ek test gerekebilir.

Operasyondan önceki gece gece yarısından sonra, cerrahınızın sabah ameliyattan sonra bir yudum su içmenize izin verildiğini söylediği ilaçlar dışında hiçbir şey yememeli veya içmemelisiniz.

Aspirin, kan inceltici ilaçlar, antienflamatuar ilaçlar (artrit ilaçları) ve E Vitamini gibi ilaçların ameliyattan bir kaç gün öncesine kadar geçici olarak durdurulması gerekecektir.

Sigarayı bırakın ve evde ihtiyacınız olabilecek her türlü yardımı ayarlayın.

Genellikle operasyon sabahına hastaneye gelirsiniz.

Kalifiye bir sağlık personeli, ameliyat sırasında ilaç iletmek için damarınıza küçük bir iğne / kateter yerleştirir.

Genellikle ameliyat öncesi ilaçlar gereklidir.

Operasyon sırasında birkaç saat sürebilecek genel anestezi altında – uyuyor olacaksınız.

Ameliyattan sonra tamamen uyanana kadar uyanma odasına gönderilirsiniz.

Hastaların çoğu ameliyat gecesi hastanede kalır ve hastanede ek günler gerekebilir.

GÖRH Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik anti-reflü ameliyatı (genellikle Laparoskopik Nissen Fundoplication olarak adlandırılır), mide üst kısmını yemek borusunun en alt kısmı etrafına sarmak suretiyle, yemek borusunun midenin en alt kısmı etrafına sarılmasıyla, “yemek borusu” ile özofagus arasındaki ilişkiyi içerir.

Laparoskopik bir prosedürde, cerrahlar karın içine trokarlardan (dar tüp benzeri aletler) girmek için küçük kesiler (1/4 ila 1/2 inç) kullanırlar. Karbondioksit gazı, karnı geçici olarak büyütmek için kullanılır, bu da cerrahın görmesi ve çalışmasına izin verir.

Küçük bir video kameraya bağlı olan laparoskop, küçük bir kesiden geçirilerek, cerrahın hastanın iç organlarının büyütülmüş bir görüntüsünü bir televizyon ekranında görmesini sağlar.

Tüm işlem, trokarlardan geçen dar aletler kullanılarak “içeride” gerçekleştirilir.

Laparoskopik Yöntemle İşlem Tamamen Yapılmazsa Ne Olur?

Az sayıda hastada laparoskopik yöntem, organları etkin bir şekilde görselleştirme veya idare etmenin yetersizliği nedeniyle mümkün değildir. “Açık” prosedüre dönüşme olasılığını artırabilen faktörler obezite, yoğun skar dokusuna neden olan önceki karın ameliyatı öyküsü veya operasyon sırasında kanama sorunları olabilir. Açık prosedürü gerçekleştirme kararı, cerrahın fiili ameliyattan önce veya ameliyat sırasında vermiş olduğu karardır. Cerrah, laparoskopik prosedürü açık olana dönüştürmenin en güvenli olduğunu hissettiğinde, bu bir komplikasyon değil, cerrahi bir karardır. Açık bir prosedüre dönüşme kararı kesinlikle hastanın güvenliğine dayanır.

GÖRH ameliyatından sonraki süreç

Hastaların ameliyattan sonra evde hafif aktiviteye girmeleri teşvik edilir ve cerrahınız tarafından belirlenecek kısa bir süre boyunca ağır kaldırma veya yorucu faaliyetlerden kaçınmaları gerekir.

Ameliyat sonrası ağrı genellikle hafiftir, ancak bazı hastalar kısa bir süre için reçeteli ağrı ilacı gerektirebilir.

Anti-reflü ilacı genellikle ameliyattan sonra gerekli değildir.

Cerrahların çoğu, sıvılarla başlayan ve ardından katı yiyeceklere aşamalı olarak ilerleyen ameliyat sonrası hastanın diyetini geçici olarak değiştirir. Cerrahınızdan ameliyattan hemen sonra diyet kısıtlamaları hakkında soru sormalısınız.

Muhtemelen kısa bir süre içinde normal aktivitelerinize geri dönebileceksiniz. Bu faaliyetler arasında duş almak, araba kullanmak, merdivenlerden yukarı yürümek, kaldırmak, çalışmak ve cinsel ilişkide bulunmak yer almaktadır.

Ameliyattan sonraki 2 hafta içinde kontrol gerekli olur.

GÖRH ameliyatının yan etkisi var mıdır?

Çalışmalar, işlem geçiren hastaların büyük çoğunluğunun ya semptomsuz olduğunu ya da GÖRH semptomlarında belirgin iyileşme olduğunu göstermiştir.

Bu prosedüre uzun vadeli yan etkileri genellikle nadirdir.

Bazı hastalar ameliyattan hemen sonra yutma konusunda geçici zorluklar yaşarlar. Bu genellikle ameliyattan bir ila üç ay sonra geçer.

Nadiren, hastalar yemek borusunu (endoskopik genişleme) germek veya nadiren tekrar ameliyat etmek için bir prosedür gerektirebilir.

Bu prosedürün ardından geğirme ve kusma kabiliyeti sınırlı olabilir. Bazı hastalar karın şişkinliğini rapor eder.

Nadiren, bazı hastalar semptomlarında düzelme bildirmediler. Reflü belirtileri işlemden aylar veya yıllar sonra da geri dönebilir.

GÖRH ameliyatının komplikasyonları

Operasyon güvenli kabul edilmekle birlikte, herhangi bir operasyonda görülebileceği gibi komplikasyonlar oluşabilir.

Nadir olarak aşağıdaki komplikasyonlar olabilir;

Genel anesteziye ters reaksiyon

Kanama

Yemek borusu, dalak, karaciğer, mide veya iç organlarda yaralanma

Yara, karın veya kan enfeksiyonu.

Diğer daha az yaygın komplikasyonlar da ortaya çıkabilir.

Cerrahınız bunları sizinle görüşecek. Ayrıca, laparoskopik anti-reflü cerrahisi risklerinin, operatif olmayan yönetimden daha az olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Doktorunuzu ne zaman arayacaksınız

Aşağıdakilerden herhangi birini geliştirirseniz doktorunuzu veya cerrahınızı aradığınızdan emin olun:

Sürekli ateş, 101 derecenin üzerinde F (39 C)

Kanama

Karın şişkinliğinin arttırılması

İlaçlarınızda rahatlamayan ağrı

Kalıcı mide bulantısı veya kusma

Titreme

Kalıcı öksürük veya nefes darlığı

Herhangi bir kesiden cerahatli drenaj (irin)

Kötüleşen ya da daha büyük olan kesiklerinizden herhangi birini çevreleyen kızarıklık

Sıvı yiyemez veya içemezsiniz

Ameliyatın en yaygın nedeni , ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleriyle gitmeyen mide ekşimesidir . Aşağıdaki durumlarda ameliyat da bir seçenek olabilir:

Şiddetli iltihap senin içinde yemek borusu , sizin çalışır tüp ağız senin için mide

Yemek borunuzun kanserden kaynaklanmadığı daralma

Barrett’s yemek borusu , asit reflü nedeniyle hücrelerde bir değişiklik

Ameliyattan önce, özofagus manometrisi ve özofagus motilite çalışmaları da dahil olmak üzere, yemek borunuzdaki kasların ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için muhtemelen testler alacaksınız.

Herhangi bir operasyonda risk aldığınız için, asit reflü veya GERD (gastroözofageal reflü hastalığı) ameliyatını ancak diğer tedaviler işe yaramadığında ve ameliyatın iyi sonuçlanma ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda göz önünde bulundurmalısınız .

GÖRH cerrahisi

İnatçı mide ekşimesi için ana ameliyat fundoplikasyon olarak adlandırılır. Cerrah, vücudunuzun üzerinde çalıştığı parçalara doğrudan dokunabilir (açık fundoplikasyon), ya da dışarıdan sizi ameliyat etmek için laparoskop olarak adlandırılan ışıklı ve kameralı ince bir tüp de dahil olmak üzere özel aletler kullanabilir.

Cerrahınız karnınızı keser: açık cerrahi için büyük bir kesim veya laparoskopik cerrahi için birkaç küçük kesim. Sonra midenizin üst kısmının tamamını veya bir kısmını yemek borunuzun alt kısmının etrafına saracak ve yerine dikeceklerdir. Bu, yemek borusunun sıkılaştırılmasını sağlar ve bu da mide asidinin içine geri çekilmesini önler.

Ayrıca, alt yemek borunuzun dışına bir titanyum boncuk halkası koymak için bir laparoskop kullanabilirler. Bu, yemek borusu ve mide arasındaki valfi güçlendirir. Yiyecek ve sıvılar hala geçebilir.

GÖRH cerrahisi sonrası

Laparoskopiyle daha kısa bir iyileşme süresi ve daha az ağrı alırsınız . Ayrıca büyük bir iz bırakmaz. “Minimal invaziv” olarak kabul edilir.

Çoğu insan ameliyatlarından ve sonuçlarından memnun. Fakat ameliyat tüm belirtilerinizden kurtulmaz. İlaç almaya devam etmeniz gerekebilir. Her 10 kişiden 1’inde tekrar ameliyat olması gerekebilir. Bunlar nadir görülen durumlardır.

Bu işlemler genellikle oldukça güvenlidir ve genellikle başka sorunlara neden olmaz. Eğer olursa,

Ameliyattan sonra yutma zorluğu ve

Gaz şişmesi sendromu olabilir

Cerrahinin sizin için iyi bir seçim olup olmadığına karar vermek için durumunuzdaki artılar ve eksiler hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.