Duodenal Switch (SADI-S)

Duodenal Switch nedir?

Duodenal Switch olarak bilinen ameliyat yöntemi, hem sleeve gastrektomi de olduğu gibi midenin yaklaşık %75-80 nin alındığı hem de gastrik by-pass da ki gibi mide-bağırsak arasındaki yollarda değişiklikler yapılarak gerçekleştirilen operasyondur.

Bu ameliyat hem kısıtlayıcı hem de emilim bozucu bir operasyon türüdür. Morbid obezite ve metabolik cerrahide hatta revizyon cerrahisinde şu an için en etkili yöntemlerden biri kabul edilmektedir.

Kısıtlayıcı, mide büyüklüğünün azalması anlamına gelmektedir; bu da yiyebileceğini yiyecek miktarını sınırlamaktadır. Malabsorptif (emilim bozan) ameliyatlar vücudunuzun emdiği besin miktarını azaltır, bu durumda ince bağırsağındaki boyutu kısaltılır. Malabsorpsiyon ve kısıtlamanın kombinasyonu, diğer bariatrik ameliyatlar gibi, duodenal Switch ve kooperatif duodenal switch (Sadi-s) ameliyatları da hastalarımızın kilo vermelerine ve tip 2 diyabeti engellemeye yardımcı olmada etkili yöntemler arasında yer alabilmektedir.

Bu ameliyatta sleeve gastrektomi kısmını tamamladıktan sonra by-pass oluşturmak için mideye bağlanan duodenal ikiye ayrılır ve iki ayrı yol bir ortak kanal oluşturulur. Bundan sonrasında alınan gıdalar inçe bağırsağındaki baş kısmına değil alt kısmına yönlendirilmiş olur ve buradan direk kolona geçer. Bu kısım ilk yoldur. Diğer yol ise safra ve diğer sindirim enzimlerinin gıdalarla karıştığı ve emilime yol açtığı ikinci yoldur.

Sonuçta mide hacmi küçüldüğü için ve midenin alınan kısmı ile birlikte Gürel’in hormonunun etkisinde azaldığı için hasta hem açlık hissetmeyecek hem de daha fazla doygunluk hissedecektir.

Aynı zamanda besinlerin ince bağırsaktaki yolları kısaltıldığından daha az emildikleri için besinlerden vücuda kalan kalori miktarı azalmaktadır.

Bu yöntem hem vücut kitle indeksi yüksek olan hastalarda hem de tip 2 diabet hastalarına da sunulabilen alternatif bir cerrahi yöntemidir.

Duodenal Switch cerrahisinin en önemli avantajı, alım kısıtlamasını önemli miktarda kalori malabsorpsiyonuyla birleştirmesidir. Bu, önemli ölçüde kilo alma riskinin en düşük olduğu sağlıksız kilonun kaybı ile sonuçlanır. Ortalama olarak hastaların sağlıksız kilolarının %80 inini yaklaşık 9-12 ay içinde kaybetmesi beklenebilir.

Bir diğer avantajı ise, duodenal Switch cerrahisinin, yüksek tansiyon obstrüktif uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi obezite ile ilişkili sağlık problemlerini çözmede iyi olmasıdır.

Ameliyat yaklaşık 2 saat sürmektedir. Bu durum anatomik yapınıza ve cerrahi geçmişinize göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aksi bir durum olmadığı sürece kapalı (laparoskopik) gerçekleşen, hastanın yatış süresinin 2-3 günü geçmediği hızlı iyileşme sürecinin olup hastaların az ağrı yaşadığı bir ameliyat sonrası dönem görülmektedir.

Nadirde olsa komplikasyonları arasında insizyonel ağrı, enfeksiyon ve sarkmalar görülmektedir.

Duodenal Switch cerrahisinin avantajları;

– %90 kilo kaybı

– Tip 2 diabet hastalarında kesin çözüm

– Morbid obez hastaları için iyi bir yöntem

– %5-10 yeniden kilo alma riski oranı

– Dumping sendromu yok

– Normal ülser riski

– Bozulmamış pilor (mide boşalması üzerindeki kontrolü sağlar)

– Kör gastrik kalıntı yok

Duodenal Switch cerrahisinin dezavantajları;

– Diğer bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında daha zor bir teknik

– Diğer bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında daha uzun ameliyat süresi

– Diğer bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında daha pahalı bir cerrahi yöntem

– Diğer bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında vitamin ve protein eksikleri daha sık görülür

– Diğer bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında kalsiyum ve mikro besin eksikleri daha sık görülür

– Diğer bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında Gİ şikayetleri fazladır (gaz ve ishal gibi)

Günlük vitamin ve mineral eksiklerini rejiminize çok bağlı kalarak en aza indirgeyebilirsiniz.

Loop Duodenal Switch (SADİ-S)

Duodenal Switch in farklı bir versiyonu olan bir ameliyat türüdür. Duodenal Switch gibi hem kısıtlayıcı hem de emilim bozucu ameliyattır. Tek farkı ise, duodenal Switch de çift anastamoz hattı varken SADİ-s de ise tek anastamoz hattı vardır.

Duodenal Switch ameliyatının basitleştirilmiş hali SADİ-s ameliyatıdır. Duodenal Switch ameliyatında safra için eklenen ikinci yol SADİ-s ameliyatında bulunmamaktadır. SADİ-s de mide tüp haline getirildikten sonra mide çıkışı pilordan sonra duodenum ayrılır ve inçe bağırsağın son 250 cm lik kısmı kesilmeden buraya bağlanır. Tek anastamoz demek daha basit ve daha az riskli SADİ-s ameliyatı demektir.

SADİ-S Ameliyatının Avantajları;

– Diğer bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemlerin sahip olduğu tüm avantajlara sahiptir.

– Dumping sendromu yok

– Artan ülser riski yok

– İç fıtık görülme olasılığı düşük

– Teknik olarak BPD/DS den basittir

– Ameliyat süresi daha kısadır

– Tek anastamoz hattına sahiptir

– Diğer bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında daha az vitamin eksikliği ve protein eksikliği

– Süper morbid obezlerde by-passtan daha iyi bir yöntem

– Daha az Ghrelin etkisi

– Daha az safra reflüsü

SADİ-S ameliyatının dezavantajları;

– Daha fazla çalışmaya gerek duyulmaktadır

– Afferent döngü sendromu?

– Anastamoz bükülmeli?