Apandist

Apandisit Nedir?

Apendix ya da bilinen adıyla apandis dogustan varolan, kalin barsagin baslangiç kismindan kaynaklanan 5-6 cm boyunda ve 2-3 mm çapinda kör bir barsak parçasidir. Burada birçok mikroorganizma yaşar. Bu mikroorganizmalar, barsakta da yaşayan mikroplardır. Apandisin içi, dışkı ya da safra taşı gibi nedenlerle tıkandığında, kalın bağırsakla bağlantısı zayıflar. Böylece mikroplar hastalık yapıcı özellik kazanırlar. Sonrasında burada iltihap oluşmaya başlar. Mikropların birikmesi ve iltihap oluşması apandiste basıncın artmasına yol açar ve çürüme başlar. Apandisin iltihaplanması apandisit hastalığına sebep olabilmektedir.

Apandisit Kimlerde Görülür?

Apandisit genellikle 3 yasindan sonra görülmeye baslar. Tüm yas guruplarinda rastlanmasina ragmen, 35 yasindan sonra görülme sikligi azalmaktadir.

Erkeklerde kadınlara oranla apandisit görülme sıklığı daha fazladır.

Apandisit Belirtileri

Karnın sağ tarafında ağrı

Kalın bağırsağın olduğu bölgede şişlik ve sertlik

Zıplama ve ani hareket etme durumlarında karnın sağ alt bölgesinde acı

Kusma, ateş

Kabızlık

Elle yapılan muayene sonucunda karnın sağ alt bölgesinde tespit edilen sertlik apandisit belirtisi olabilir. Giderek şiddetlenen ağrı ve ağrının olduğu bölgedeki gözle görülür şişlik de bu hastalığın belirtileri arasındadır. Kesin tespiti ve boyutu kan tahlili ve ultrason ile anlaşılabilmektedir.

Akut apandisit acil müdahale gerektiren en sık rastlanan akut batın nedenlerindendir. Müdahalede geç kalındığında basit apandisit perforasyon ile sonuçlanabilmekte ve gecikme süreci ölüm oranını arttırabilmektedir.

Apandisit Tedavisi

Apandisit, tedavisi kolay bir hastalıktır. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerdedir. Kesin tedavi için ameliyat gerekebilmektedir. Apandisit ameliyatı kolay bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında apandisit alınır. Yaklaşık 30-40 dakika sürer ve gün hastanede yatış gerektirir.